Blog

07 Luty 2024

Płyta fundamentowa - proces tworzenia, rodzaje, zalety i wady

Płyta fundamentowa to coraz częściej wybierana alternatywa tradycyjnych fundamentów, która sprawdza się przy wielu typach projektów, a także nadaje się w sytuacjach, gdy mamy np. trudny teren do zabudowy. Szybka w produkcji oraz łatwiejsza w montażu niż zwykłe fundamenty - czy ma same zalety? Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu, gdzie odpowiemy:

  • czym jest i jak powstaje płyta fundamentowa,
  • jakie są zalety i wady takiego rozwiązania,
  • z czego składa się płyta fundamentowa IZODOM IZOSlab.

Po tej lekturze będziesz mieć wiedzę, która pozwoli Ci na decyzję czy do swojego wymarzonego domu zastosujesz płytę fundamentową, czy pójdziesz w kierunku tradycyjnych ław fundamentowych.

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to specjalny rodzaj fundamentu, która polega - jak sama nazwa wskazuje - na układanie na gruncie specjalnych płyt, zamiast wykopywania tradycyjnych fundamentów. Taka konstrukcja pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru budynku, co może sprawić się zdecydowanie lepiej w przypadku gdy mamy np. bardziej podmokły teren lub chcemy wybudować dom szkieletowy.

Płyta fundamentowa składa się z kilku powiązanych ze sobą elementów: specjalnych form, które są docinane na wymiar oraz potrzeby klienta. Na to układane jest zbrojenie, a następnie całość zalewa się betonem. Ich konstrukcja sprawia, że można je układać na przygotowanej podbudowie praktycznie jak klocki, co daje dużo większe możliwości projektowe niż w przypadku tradycyjnych fundamentów. Sama płyta fundamentowa łączy się z elementami ściennymi na zamek, dzięki czemu zachowana jest ciągłość izolacji tak jak w przypadku płyty fundamentowej IZODOM. Połączenie ze ścianą za pomocą systemu IZOClick pozwala na eliminację tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie ciepło ucieka w miejscach łączenia.

Izodom - jak powstaje płyta

Wykonanie płyty fundamentowej - jak powstaje?

Płyta fundamentowa powstaje w bardzo prosty sposób, jako elementy prefabrykowane i przywożone praktycznie na gotowy wykop (mniejszy niż w przypadku tradycyjnych fundamentów).

Najpierw oczywiście inwestor musi wybrać, jaki rodzaj płyty fundamentowej będzie chciał zastosować w swoim budynku. W przypadku IZODOM do wyboru ma dwa systemy:

  • Płyta 15 cm, która posiada współczynnik przenikania ciepła U: 0,14 W/m²K i nadaje się do budownictwa energooszczędnego oraz szkieletowego,
  • Płyta 25 cm, która posiada współczynnik przenikania ciepła U: 0,10 W/m²K i jest przeznaczona dla budownictwa pasywnego.

Następnie powierzchnia płyty jest przygotowywana pod projekt i dostarczana na budowę. 

Beton i styropian - energooszczędny materiał i najlepsza izolacja

Połączenie styropianu oraz betonu pozwala na wykorzystanie najlepszych właściwości izolacyjnych tych dwóch materiałów. Zarówno styropian, jak i beton zapewniają świetną izolację termiczną i akustyczną i w połączeniu z odpowiednią podbudową (czasem może być potrzeba dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej, gdy np. grunt jest bardzo wilgotny, w postaci folii itp.) gwarantują ciepły i energooszczędny budynek. Formy styropianowe wypełnianie betonem to tzw. metoda szalunku traconego (ICF), gdzie specjalne prefabrykowane elementy są wypełniane odpowiednią mieszanką. 

Taka płyta równomiernie rozprowadza ciężar budynku, pozwalając na stawianie domu nawet na gruntach o niższej nośności i zmniejszając ewentualne osiadanie.

Izodom - tradycyjny fundament a płyta

Tradycyjny fundament a płyta fundamentowa - różnice

Najważniejsze różnice, między standardowym fundamentem a płytą fundamentową to:

  • inne rozłożenie ciężaru: płyta fundamentowa równomiernie przyjmuje ciężar na całej powierzchni, co pozwala na dowolne układanie ścian nośnych, a tradycyjne fundamenty muszą być stawiane w sposób zależny od ścian nośnych,
  • warunki gruntowe: płyta fundamentowa lepiej sprawdzi się na terenach o niższej nośności oraz ewentualnie wyższej wilgoci gruntu. Fundamenty tradycyjne mogą być lepszym rozwiązaniem na pochyłe tereny, gdzie posadowienie budynku wymaga głębszych wykopów.
  • czas i skomplikowanie konstrukcji: budowa płyty fundamentowej nie wymaga głębokich wykopów, jedynie taki, na ile będzie podbudowa. Elementy są prefabrykowane, co znacznie skraca czas konstrukcji. Standardowy fundament to dłuższe prace ziemne i często więcej materiału.
  • płyta fundamentowa nie wymaga dodatkowego ocieplenia, gdzie budynek postawiony na fundamencie powinien posiadać dodatkową warstwę izolacji od gruntu.

Jak widać, główne różnice opierają się na tym, gdzie i jaki budynek zostanie postawiony.

Elementy płyty fundamentowej i jej montaż

Każda płyta fundamentowa to zazwyczaj kilka uzupełniających się elementów, które są wymagane, żeby cały projekt był możliwy do zrealizowania. W przypadku płyty od IZODOM, czyli IZOSlab są to:

  • krawężnik, który łączy się ze ścianą na zamek, likwidując mostki termiczne,
  • narożnik zewnętrzny, który posiada zamek po jedne stronie,
  • narożnik wewnętrzny, który posiada zamki po obu stronach, w celu łączenia ścian,
  • sama płyta fundamentowa.

Wszystkie te elementy łączą się w bardzo prosty sposób, a montaż jest szybki i przyjemny, dzięki czemu budowa może sprawnie przejść do kolejnego etapu.

  1. Najpierw następuje oczywiście przygotowanie gruntu - w zależności od jego stanu, powstaje podbudowa lub ewentualnie dodatkowa izolacja,
  2. Na tym, zgodnie z projektem układane są poszczególne elementy, a od ziemi oddzielają nas różnej grubości warstwy styropianu,
  3. Kolejny etap to ułożenie zbrojenia płyty oraz wszelkich ewentualnych instalacji,
  4. Następuje moment zalania płyty i... tak naprawdę gotowe. Teraz wystarczy poczekać, aż betonowa płyta wyschnie i możemy kontynuować budowę.

Izodom - zastosowanie płyty

Zastosowanie płyty fundamentowej - dom energooszczędny oraz dom pasywny

Przede wszystkim, jednym z najważniejszych czynników, które należy brać pod uwagę, jest grubość płyty. To od niej zależy tak naprawdę, w jakiej klasie energetycznej powstanie budynek oraz oczywiście ostateczna cena wykonywania płyty fundamentowej.

W IZODOM masz do wyboru dwa systemy, które pozwalają na wykonanie budynków:

  • energooszczędnych, w których zapotrzebowanie na energię pierwotną nie przekracza 40 kWh/m² na rok,
  • pasywnych, gdzie takie zapotrzebowanie nie przekracza 15 kWh/m² na rok.

Projekt płyty fundamentowej można dostosować praktycznie do każdego budynku.

Zalety płyty fundamentowej

Główne zalety płyty fundamentowej to:

  • Ograniczone do minimum prace ziemne
  • Elementy docięte pod indywidualny projekt
  • Stabilna, bezpieczna, monolityczna konstrukcja
  • Ciągłość izolacji, eliminacja mostków termicznych
  • Nieograniczone możliwości w projektowaniu
  • Możliwość osadzenia na gruntach o niskiej nośności

Wiele zależy oczywiście od samego projektu budynku, wybranej technologii itp.

Wady płyty fundamentowej

Płyta fundamentowa może mieć również wady, chociaż wiele zależy, jak to zwykle bywa, od punktu spojrzenia:

  • koszt płyty może być wyższy od tradycyjnego fundamentu, zwłaszcza jeśli decydujemy się na grubszy wariant pasywny,
  • brak możliwości późniejszego podpiwniczenia,
  • po wylaniu płyty mniejsze możliwości założenia instalacji jak choćby ogrzewanie podłogowe,
  • może być problematyczna przy terenach o dużym nachyleniu.

Warto przy kosztach brać pod uwagę czynniki długoterminowe, takie jak rokroczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Koszt wykonania płyty fundamentowej

Ile kosztuje płyta fundamentowa? Odpowiedź brzmi - to zależy, jaką wybierzesz.

Koszt płyty fundamentowej zależny jest od takich czynników jak:

  • grubość,
  • ilość elementów (jak bardzo rozbudowany jest projekt),
  • zbrojenie płyty fundamentowej (ilość, rodzaj),
  • ewentualny montaż instalacji,
  • czy jest niezbędna dodatkowa izolacja płyty,

Wstępny koszt całego budynku pasywnego można obliczyć w specjalnie przygotowanym przez IZODOM kalkulatorze.

Izodom - Izoslab

Płyta fundamentowa IZODOM - IZOSlab

Płyta fundamentowa IZOSlab gwarantuje wszystkie wymienione w artykule zalety oraz dwa systemy, które pozwolą Ci na zbudowanie budynku energooszczędnego lub pasywnego. Sama płyta to prosty i szybki montaż, dzięki czemu powstaje w zaledwie 3 dni. W przypadku IZOSlab możesz liczyć na wysoką energooszczędność: U = 0,10–0,14 W/m²K (współczynnik przenikania ciepła).

Odwiedź stronę i przeczytaj więcej o płycie fundamentowej - https://izodom.pl/katalog-produktow/plyta-fundamentowa-izoslab/

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek