Kominek z płaszczem wodnym

Jak działa kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym, w odróżnieniu od zwykłego kominka, posiada wymiennik ciepła, za pomocą którego ciepło powstające w procesie spalania przekazywane jest do instalacji grzewczej. Główne źródło ciepła może stanowić np. kocioł gazowy kondensacyjny. Nad prawidłową pracą kominka czuwa regulator mikroprocesorowy, którego zadaniem jest sterowanie pompą obiegową oraz utrzymanie wymaganej temperatury w jego płaszczu poprzez zapewnienie odpowiedniego środowiska w komorze spalania. Realizowane jest to poprzez otwieranie bądź przymykanie przepustnicy powietrza. Kontrola nad procesem spalania skutkuje również wydłużeniem czasu spalania jednego wkładu paliwa.

Charakterystyka kominka z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym teoretycznie może stanowić główne źródło ogrzewania, ale ze względów praktycznych takie rozwiązanie jest mało korzystne. Główne minusy to konieczność magazynowania bardzo dużej ilości opału oraz częstego uzupełniania wkładu podczas spalania, co w praktyce oznacza brak możliwości ogrzewania domu podczas dłuższej nieobecności mieszkańców. W związku z tym kominek tego typu powinien być stosowany jako uzupełniające, okresowe źródło energii (wraz z kotłem gazowym lub pompą ciepła). Taka zintegrowana instalacja jest zarządzana automatycznie. Urządzenie sterujące kieruje obwodami w celu optymalnego gospodarowania energią z obu źródeł ciepła, tak aby ich działania wzajemnie się uzupełniały. W momencie spadku temperatury na płaszczu wodnym automatyczny sterownik włącza pracę kotła lub pompy ciepła, natomiast gdy temperatura w kominku wzrasta po dołożeniu opału, praca głównego urządzenia grzewczego zostaje zatrzymana. Współpraca kominka w układzie automatycznym jest ograniczona wyłącznie do urządzeń, w których możliwe jest wstrzymanie pracy jak kocioł gazowy lub pompa ciepła, czego nie da się zrobić w piecach na paliwo stałe.

Projekt instalacji kominka z płaszczem wodnym

W naszych opracowaniach kominek z płaszczem wodnym jest źródłem ciepła dodatkowym. Projekt instalacji kominka z płaszczem wodnym oferujemy w dwóch wersjach. W wersji standardowej ogrzewanie pomieszczeń odbywa się za pomocą grzejników tradycyjnych, natomiast w wersji rozszerzonej główny udział w systemie grzewczym ma ogrzewanie podłogowe, natomiast grzejniki tradycyjne występują w sypialniach oraz pomieszczeniach, w których ogrzewanie podłogowe nie jest w stanie dostarczyć wymaganej ilości ciepła. Podstawowym źródłem ciepła w obu przypadkach jest kocioł gazowy kondensacyjny.


Pozostałe instalacje:

 Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
 Instalacje inteligentne
 Pompa ciepła gruntowa + ogrzewanie podłogowe
 Ogrzewanie podłogowe
 Kolektory słoneczne

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek